Güncel

Mucizevi Bir A.Ş.K.Öyküsü

Sürüden Ayrılmaya Hazır mısınız

AÇEV Birleşmiş Milletler de Kadına Yönelik Şiddeti Anlattı

Kadın Haklarında İlerleme Durdu

Hayykitap-Ayı Olmayan Ayı

Yüzlerce kadın şiddete karşı dansla ayaklandı

Işık ve Cam 2 Adlı Sergi

Dr. Beyin

Seda Diker-Aslında Ayrılık Yoktur

Otuz Yaşa Mektuplar

Zamane Aşkları

Kusursuz Mutluluğa Doğru- Bir İki Üç Sıçra

Kadın Festivali- Ümraniye de

18.İstanbul Caz Festivali

Kayıp Hazine

Öfkeli Çılgınlık Karamsar Çile

Super 8

Mutluyum, Devam Et-Happy Thank You More Please

Demir Kapılar-Iron Doors

Tehlikeli Yol-Route Irish

Mutlu Azınlık-Happy Few

Hanna

Tuzak-Wrecked

Geceler Bizim-We Are The Night

Ömrümüzden Bir Sene-Another Year

39. İstanbul Müzik Festivali 04-29 Haziran 2011

Gördüğüm En Güzel Kadın-The First Beautiful Thing

X-Men: Birinci Sınıf-X Men: First Class

250 Kursiyere Ücretsiz Eğitim

Gülseren Arslan-Teknolojiyi Modaya Dönüştürdü

Eylüldü Aşkım

Başlangıç-Inception

Yepyeni Bir Hayat-A Brand New Life

Deney-Splice

Son Hava Bükücü-The Last Airbender

B Planı-The Back-up Plan

Sihirbazın Çırağı-The Sorcerer s Apprentice

Sıradan İnsanlar- Ordinary People

Büyük Hata- Chloe

Gece ve Gündüz-Knight and Day

Müşteri- Cliente

Oyuncak Hikayesi 3

Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma-The Twilight Saga: Eclipe

Yuva-Le Refuge- The Refuge

Ölüm Zili- Gosa: Piui Junggangosa- Death Bell

Örnek Aile -The Joneses

İşkence Okulu- Tormented

Paris ten Sevgilerle- From Paris with Love

Gezegen 51-Planet 51

OFF KARADENİZ Her yer vatan toprağı değil mi

     

  


Gülseren Arslan-Teknolojiyi Modaya Dönüştürdü

Teknolojiyi modaya dönüştürdü, kendi e-ticaret sitesi üzerinden pazarlıyor

Teknolojik ürün ve simgelerden ilham alarak tasarladığı takı ve aksesuarları Goodtique.com üzerinden satışa sunan Gülseren Arslan, “Kalabalığın içine sıkışmış insan, var olmanın yolunu fark edilmekte buluyor. Farklı malzemelerden oluşturulan sıra dışı ürünlerle farkındalık yaratmak istiyorum” diyor.

“Kitle kültürü içinde milyonlarca insan aynı şekilde giyinip aynı şeyleri tüketirken, modayı yeniden anlamlandırmak bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Kalabalığın içine sıkışmış insan var olmanın yolunu “fark edilmekte” buldukça, görüntülenmenin önemi daha da arttı.”
Bu sözler, sıra dışılık ve farklılık arayanları hedefleyen, farklı malzemelerden oluşturulmuş ilginç tasarımların sergilendiği Goodtique.com sitesinin kurucusu Gülseren Arslan’ın temel felsefesini özetleyen sözler. Yıllardır bir iş ve hobi olarak devam eden bilgisayar tutkusunu yaratıcılığıyla bir araya getiren Gülseren Arslan, teknolojik ürün ve simgeleri kullanarak hazırladığı takı ve aksesuarları kendi e-ticaret sitesi üzerinden pazarlıyor. Böylece teknoloji tutkunlarını merkezine alan yeni bir yaklaşım, farklı bir akım başlatmayı hedefliyor.
“Amacın genel eğilimleri umursamayan, ana akımların hakim rüzgarları dışında kalıp kalmadığıyla ilgilenmeyen, genel beğenilerin aksine hareket etmekten çekinmeyen farklı bir platform oluşturmak” diyor Arslan. “Aksesuardan ayakkabıya kadar hemen her şeyi kendi tasarlayan kişilerin yarattığı ürünlerle kişisel akımlar yaratmak, hayal gücünü zorlayarak yeni tasarımlar oluşturmak, aksesuarları taşıyan, kendini güvenen, fark edilen, dikkat çeken kadınlar görmek istiyorum.”

Bu fikir nasıl aklına geldi? Hazırlık aşaması ne kadar sürdü?
İlk bilgisayara dokunduğum anda, bundan sonraki hayatımda bilgisayar ve internetle ilgili bir iş yapacağımı biliyordum. O zamanlar için ilerleyen yıllarda bilgisayarların hayatımıza bu kadar gireceği öngörülebilir değildi. O günden sonra internet teknik destekle başlayan ve dijital medya planlama ve satın almayla devam eden bir kariyerim oldu. İş hayatımın yanı sıra hobilerim de teknolojiyle yakından bağlantılıydı. Örneğin bilgisayarlar hakkında daha çok şey öğrenmek için Microsoft Certified Systems Engineer eğitimi alarak, MCP (Microsoft Certified Professional) unvanına sahip olmak gibi.
O dönemlerde çok sevdiğim bilgisayar parçalarını aksesuar olarak kullanmaya başladım. İşlemciden çanta, kemer, çizme aksesuarları, işlemci ve belleklerden oluşan küpeler derken bilgisayarın her parçasından aksesuarlar yapmaya başladım. Kendi başıma hazırladığım, üzerimde taşıyabileceğim her aksesuar beni daha çok heyecanlandırıyordu.

Bunu bir iş fikrine dönüştürmek yine kendi yaptığım işle paralel olarak gelişti. Son bir yıldır online alışveriş sitesi olan işletmelere dijital medya planlama ve satın alma hizmeti veriyorum. Bu sanal mağazaları biraz daha yakından tanımak, hatta onun ötesine geçip onlardan biri olmak ve ihtiyaçlarını birinci dereceden görmek istedim. Çünkü bir işi yaparken en iyisini yapmak gerektiğine inanırım.
Bu anlamda hobilerim ve iş hayatım birbirini tetikleyerek, destekledi diyebilirim.
Ürünleri ortaya koyarken nelerden ilham alıyorsun?
Gelişen teknolojiden, teknolojiyle yaratılan yeniliklerden,sosyal ilişkilerden, bildiklerimden, hissettiklerimden… Daha geniş bir ifadeyle, bütün duyularla yaşamdaki her parçadan ilham alıyor ve yaratmak istediklerime aktarıyorum. Bu bir çeşit tasarım içgüdüsü olarak ifade edilebilir. Her düşünce bir başka düşünceyi etkiliyor, tetikliyor.

Bazı tasarımların kendine özgü gizli kodları var mı? Harf dizilimleri, kullandığın malzemeler özel bir önem taşıyor mu?
Tasarımlarımın karşımızdaki ile konuşan, diyalog kurabilen, kendimizi ifade edebildiğimiz tasarımlar olmasına önem veriyorum. Çünkü bilgisayar teknolojisinin ilham kaynağı insan beynidir. Teknolojinin ruhuna kendi yorumumu katarak bu tasarımları yaratıyorum.
Bazı ürünlerde Türkçeye özgü internet kısaltmaları kullanıyorum, bazılarında genel bilinen internet kısaltmalarından aksesuarlar yaratıyorum. Bazı klavye kolyelerde harflerin ikilik (binary) haline dönüştürülmüş şekillerini kullanıyorum.

Üretimi nasıl yapıyorsun? Hangi malzemeleri kullanıyorsun? Bellekleri, kartları kesip biçmek sorun oluyor mu?

Evimde küçük bir nalbur dükkanı açacak kadar malzemem var diyebilirim. Küçük bir Karaköy gibi. Bilgisayarın her parçasından aksesuar yapıyorum. En zorlayıcı olan ana kartlar ve sabit diskler. Elimi sürekli olarak kestiğimi söyleyebilirim. Ancak ortaya çıkan ürünler buna kesinlikle değer. Zahmetsiz rahmet olmaz.
Ayrıca ilerleyen dönemlerde uçak, tanker ve gemi parçalarından da aksesuarlar yapmayı hedefliyorum.

Bu işin bir elektronik geri dönüşüm felsefesi olarak da ele alınabileceğini düşünüyor musun?
Elbette. Bu aksesuarlar bilgisayarın yeni yaşam formu. Çevremizdeki her şeyi tüketmek yerine, artık ömrünü doldurmuş veya kullanmadığımız eşyaları başka bir şeye dönüştürerek kullanmak yaratıcılığımız beslerken dünyayı daha iyi bir yer yapacaktır.
Yeterli sermayen olsa nasıl bir ürün ortaya koymak isterdin?
Bunun için kafamda çok proje var. Ancak asıl hedefim internette daha önce hiç yapılmamış bir sosyal alışveriş platformu oluşturarak, daha önce internette hiç satış yapmamış kişileri de bu platforma dahil etmek. Önümüzdeki dönemde bu konuda da birtakım çalışmalara başlayacağım.

Sence insanlar bu ürünleri alıp takarak dolaşmaya hazır mı? Tuhaf görünmekten endişe duyanlar oluyor mu, yoksa tam tersi mi söz konusu?
Herkesin yaratıcılığa ihtiyacı var. Ürünler şimdiden çok dikkat çekti diyebilirim. Ürünlerin satışları da başladı. Herkesin kendisiyle özdeşleştirip, üstünde olmasını isteyeceği ürünler var. Erkekler kız arkadaşları için özellikle içinde gizli kodlar barındıran ürünler alıyorlar.
Gülseren Arslan’ın çalışmalarını incelemek ve ürünlerini satın almak için Goodtique.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[Güncel ana sayfası ]