MYDEXPAY|(1)

22 Mart 2019 nezahat

Ev yemekleri ve pasta borek yapili|(0)

08 Mart 2019 Ev yemekleri

Ev yemekleri ve pasta borek yapilir |(1)

08 Mart 2019 Ev yemekleri

4kisilik ekiple yemek ve aperatifler yapılır|(0)

13 Şubat 2019 Havaeo

her türlü ikramlık sarma ve boşnak böreği yapilir|(1)

11 Kasım 2018 Nazra

Hayattan alacaklarım var|(0)

10 Eylül 2018 Deniz

VASIFLI VASIFSIZ BAYAN GEMIDE CALISACAK PERSONEL|(0)

21 Nisan 2018 lokman

El emegi göz nuru|(0)

23 Aralık 2017 salime21

ATEŞ DENİZCİLİK ,uluslararası ve yurt içi gemi ve özel yatlarda görev|(0)

21 Ekim 2017 atesdenizcilik123

DOLGUN MAAŞLA ELEMAN|(1)

28 Agustos 2017 lokmanates

vasıflı vasıfsız bay bayan personel aranıyor ACİLL|(1)

25 Agustos 2017 lokmanates

vasıflı vasıfsız bay bayan personel aranıyor|(0)

16 Agustos 2017 lokmanates

Yardım edin polis hiçbirşey yapmıyor!|(1)

08 Agustos 2017 Gizemgk

vasıflı vasıfsız bayan gemıde calısacak personel|(0)

27 Temmuz 2017 lokmanates

vasıflı vasıfsız bay bayan gemıde calısacak|(0)

14 Temmuz 2017 lokmanates

mrb lal |(1)

06 Temmuz 2017 deniz

gemiye bay bayan eleman alınacaktır|(2)

01 Haziran 2017 atesdenizcilik@gmail.com

#HATAYLI #ELLERDEN #MUHTEŞEM #LEZZETLER #ŞİMDİ #BALIKESİRDE|(2)

22 Mart 2017 peri72

Ev yemekleri yapilir her çeşit tatli yapilir.|(0)

20 Mart 2017 Meryeminmutfagi

yemek ustası .. antalya konyaaltı bölgesi için geçerli ....|(0)

03 Mart 2017 yemekustası

Bursa ev yemekleri yapılır|(0)

08 Şubat 2017 Incı

tlf.535 874 59 22|(0)

04 Şubat 2017 hayalin mutfagı

mevlit,gün yemekleri,doğum günlerine özenle sipariş alınır.....|(0)

04 Şubat 2017 hayalin mutfagı

Çeşitli dolmalar,sarmalar,tencere yemekleri,börekler, yaş ve kuru past|(0)

04 Şubat 2017 hayalin mutfagı

10 yıldır gaziantep halkına el emegi nefis tatlar yapmaktayım.|(0)

04 Şubat 2017 hayalin mutfagı

biz kadiniz|(0)

03 Aralık 2016 gumus

merhaba evde tatli yapilir|(0)

03 Aralık 2016 gumus

Antep yöresel lezzetli ev yemekleri|(0)

29 Kasım 2016 münire

Filemot şal|(1)

18 Ekim 2016 keyfihobi

Leziz İçli Köfteler|(0)

09 Temmuz 2016 Gül Büyükarslan

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

  

Nazan Pamir

Sihirli Ellerden Güzelliğin Sırları

Sizlere bu  hafta  yaza hazırlık öncesi müthiş bir güzellik yapmak istedim. Çok değerli, engin bilgili ve sihirli ellere sahip bir estetik cerrahı konuk ettim bizkadınıza.  Konuğum Prof. Dr. Ali GÜRLEK. Ali hocamın adını ve methini yaklaşık 2 yıldır çok yakın arkadaşlarımdan hep duyuyordum ama tanışmam biraz geç oldu. Tanışır tanışmaz da sizlere de tanıtmak istedim.

Nazan PAMİR Estetik operasyonu kimler yaptırmalıdır ya da kimler yaptırmamalıdır?

Ali GÜRLEK Ergenliğini tamamlamamış kişilere (travma, kaza, yanık ve doğuştan anomalisi olanlar hariç)  ruhsal sorunu olanlara, kişiliği oturmamış olanlara estetik ameliyat yapılmamalıdır. Bunun dışında herkese her yaşta estetik ameliyat yapmak mümkündür.

N.P. Burun ve estetiği sanırım en çok istenen operasyonlar (yanılıyor olabilirim), bunlar için yaş sınırınız var mı?

A.G. Doğru söylüyorsunuz. Burun ameliyatlarında yaş sınırımız kızlarda 13, erkeklerde 14 dür. 10 yıl öncesine kadar ergenlik öncesi burun ameliyatı yapmıyordum ancak Amerikalı bir meslektaşımın çalışmasını görünce fikrimi değiştirdim. Biz millet olarak burun yapısı bozuk bir milletiz ayrıca kavgayı da çok severiz ilk vurduğumuz yerde burundur. Genellikle kırılır. İyileşirken şekli bozulur ortası eğrilir nefes almamız bozulur. Burun ile ilgili genler ergenlikle birlikte ortaya çıkar bu nedenle küçük yaşta burnu çok düzgün olan birinin ergenlikle beraber burun şekli değişir.
 
Bizim toplumumuzda memeler büyük, yakın akraba evliliği fazla, genetik karışım az bu nedenlerle büyük - dev memelere sık rastlıyoruz. Büyük memeler boyun, sırt, omuz ağrısı, meme altında pişik ve koku yapar. Büyük ve çok küçük memelerde ameliyat ergenlik çağından sonra yapılabilir. Bu gün için memenin his ve süt verme fonksiyonlarını koruyarak meme ameliyatı yapmamız mümkündür.

N.P. Şu aralar kadınlar  -muhtemelen erkeklerde de- burun estetiğinin yanı sıra botoks ve iple kaş kaldırma da çok tercih ediliyor. İple yapılan bu işlem hakkında biraz bilgi verir misiniz?
 
A.G. İple kaş kaldırma, yüz asma son 2-3 yıldır popüler. İpler aptos dediğimiz dikenli tel şeklinde yada düz yumuşak naylon ipler. Ben dikenli tel şeklindeki-aptos iplerle ne kaş astım ne de yüz astım. İlk çıktığında aklıma yatmadı hala yatmış değil ama 1 yıl sonra çoğu askı düştü eskisinden beter oldu, deriden dışarı çıktı velhasılı pek çok komplikasyona yol açtı. Bugün kullanan  sayısı epey azaldı. Ben yumuşak özel naylon ip kullanıyorum. U şeklinde asacağım yerden geçip sonra istediğim miktarda astıktan sonra düğümleyip düğümünü kemik zarı altına gizliyorum. Benim kendi kaşlarımda var 4 yıldır duruyor. Herhangi bir sorunum olmadı.

N.P. Öğle arasında gidip estetik yaptırıp dönüldüğü söyleniyor, böyle bir şey var mı gerçekten?

A.G. Evet var ancak bunlar dışarıdan hazır dolgu maddeleri, botoks, daha önceden yağını alıp özel işlemden geçirerek dondurduğumuz kişilere dolgu, lazer, IPL gibi cihazlar kullanılarak yapılan işlemlerdir. Kaş asma da yapılabilir ancak bunu akşam yapmak daha uygun. Çünkü sabaha kadar üstüne baskılı sargı yapmamız lazım.

N.P. Yaz geliyor. Hanımlar kış boyu hamur işleri, mantılar, günler derken kiloları aldılar. Yağ aldırmayı düşünenler çoğaldı ama bu işlemin acılı olduğunu ve alınan yerlerin orantısız kalabileceği söylentileri de dolanıyor ortalıkta. Siz ne diyorsunuz?

A.G. Yağ alma işlemini çok küçük bölgelerde sınırlı uyuşturma ile uyuşturarak alıyoruz. Daha fazla alımlarda hastaya genel anestezi verip uyutuyoruz. Ameliyattan sonra hastaya korse giydiriyoruz. Ameliyattan hasta uyanmadan yağ alınan bölgeye ilaç veriyoruz. Bu ilaç yaklaşık 8 saat kadar o bölgeden ağrı duymamızı engeller. Daha sonrada 2 kez damarda çok güçlü ağrı kesici vererek hastanın ağrı duymasını engelliyoruz.. Benim ameliyat ettiğim hastalar ağrı hissetmediklerini söylüyorlar. Onun için herkese rahatlıkla öneririm. Olmak isteyene de ağrı hissettirmeyeceğine söz veririm.

N.P. Burun estetiğinden birkaç yıl sonra burun düşer deniliyor. Bu doğru mu?

A.G. Burun bir çatıdır. Çatının destekleri sağlamsa herhangi bir düşme olmaz. Burunun çatısı, destekleri sağlam değilse düşme olabilir. Bu yapanın ustalığına, tecrübesine ve becerisine bağlıdır. Ben 6-7 yıl sonra bile rastladığım hastalarımda düşme problemi ile karşılaşmadım. Ancak üzerindeki deri ve deri altı dokusu incelmesine bağlı gözle değil elle hissedilen hafif girinti çıkıntı olabilir. Bu da ameliyat olmamış kişide de vardır.

N.P. Yüzde botoks ile dolgu karıştırılıyor genelde. Nereye botoks nereye dolgu yapılıyor? Ve botoks yaptıran bundan sonra hep yaptırmak zorunda kalır mı? Bence, botoksla uğraşmak yerine her sene, biraz sabredip yüz gerdirmek daha doğru olmaz mı?

A.G. Yüzde botoks genellikle; alın ve göz etrafındaki kırışıklıkları gidermek ve kaşları biraz (3-5 mm) kaldırmak için yapılır. Bu bir bakteri zehiridir. Sinir uçlarını felç ederek etki eder. Etkisi 4-6 ay sürer. Başka bir deyişle 4-6 ayda bir tekrarlamak gerekir. Koltuk altı terlemelerinde 8-10 ay etkilidir.
 
Dolgu ise; göz altındaki çukurlukları , gülme çizgileri, dudaklar, çene ve yüzdeki diğer çizgi ve derin kırışıklıkları düzeltmek için yapılır. Dolgu hazır maddelerle yapılırsa etkisi 4-6 ay sürer. Kendi yağ dokunuz alınıp özel işlemden geçirilerek size verilirse 2 kez yapıldıktan sonra kalıcı olup sizi 5-6 yıl idare eder.
Bu işlemler ayakkabınızı boyayarak ömrünü uzatmaya benzer. Boyamazsanız kısa sürede deforme olur. Başka bir deyişle bunlar yüzünüzün makyaj gibi bakımıdır.

N.P. Aslında tek tek soracak bir çok soru var daha. En iyisi ben hepsini tek soruda sorayım, siz ayrı ayrı cevaplayın. Gözaltı torbaları, gözkapağı düşmeleri, kol altı ve çene altı sarkmaları ile bacak arasında yürürken sürten bölgelerin yok edilmesi için neler yapılıyor?

A.G. Göz altı torbalarını göz kapağı içinden girerek alıyorum. Bunlarda genellikle göz kapagı altında çukurluk ve kapakta, deride gevşeklik, göz etrafında da morluk, kapakta da düşme vardır. Bunları düzeltmek için de hastadan biraz yağ alıp bu bölgeye enjekte ederek bu bozuklukları da düzeltiyorum.
Üst kapakta ise deri fazlığı vardır bunlarda önce kaşları kaldırıp, torba ve deri fazlalıklarını ondan sonra alıyorum. Dikiş üst kapak katlantısına geldiği için iz kalmaz. Alt ve üst kapağa yapılan bu işlemle lokal olarak o bölgeyi uyuşturarak yapılabilir.
 
Kol ve kol altı sarkmaları: eğer kalınlıkla beraber- kilo alımına bağlı ise çok ince kanüllerle liposakşın yada yağ eritici ilaç uygulaması yaparak, deri fazlalığı varsa izi kol altı yada kol arkasına saklayarak deri çıkarak düzeltiyorum.

Çene altı sarkmalarını ise birer santimlik 2-3 insizyonla girerek kulak arkası yada gıdık ortasına gizli dikiş koyarak düzeltiyorum. Tabi ki yağ fazlalığı varsa bunu ilaçla eritiyor yada enjektörle çekiyorum.

Bacak arasındaki yağ toplanmaları hanımların baş belasıdır. Yürürken birbirine sürter kızarıklık ve ağrı yapar buda yürümeyi zorlaştırırır. Bu bölgeye liposakşın yaparak bu deformiteyi düzeltiyorum.

N.P. Orta yaşa estetik olabilir diye düşünmeye daha yeni yeni sıcak bakmaya başlamışken, genç nesil annelerinden önce yatmaya başladı ameliyat masasına. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

A.G. Bu gayet doğal. Çağımız görüntü, imaj çağı. İnsanlar bir şeyden mutlu-memnun değilse bunu düzeltmekte mümkünse neden olmasın. Gençler daha cesur, daha kararlı. Yaş biraz ilerleyince daha fazla korkuyoruz. Korkmaya gerek yok. İşlem isterseniz genel anestezi altında yapılır ve hiçbir şey de duymazsınız.

N.P. Estetik sonrası genelde herkes birbirine benzer oluyor. Hele ki aynı doktor yaptıysa bu benzerlik nerdeyse akraba gibi görünür hale getiriyor. Kişiye özel estetik olamaz mı? İllaki aynı tip mi yapılır bu ameliyatlar?

A.G. Bu yapana bağlı. Eğer yapanın sanat ve estetik anlayışı iyi ise hastalar birbirine benzemez. Benim hemen hemen hiçbir hastam ötekine benzemez. Herkesin yüz yapısı farklıdır. Önemli olan yaptığınız işi o kişinin yüzüne uydurmaktır. Yoksa yaptığınızın bir önemi kalmaz. Bana elinde bir resimle gelip beni buna benzet diyen hastaya. O burun yada kaşın o yüzde güzel durduğunu kendisinde durmayacağını anlatıyorum. Hastanın resmini çekip bilgisayarda çalışma yapıp hastaya gösteriyorum. Hasta ile mutabık kalırsak ameliyat ediyorum. Değilse ameliyat etmiyorum.

N.P. Tanıştığınız kişilere muhtemelen bizim baktığımız gibi bakamıyorsunuzdur. Kusurları görmek sizi rahatsız ediyor mu? Bir de size beni değiştir hatta baştan yarat diyen olursa ne önerirsiniz?

A.G. Bu çok ilginç bir soru. Tabi ki, insan olarak bakıyorum ama şurasını şöyle düzeltsem daha güzel olur. Ya da burnu yapılmış şurası daha iyi yapılabilirdi, burnu yapılsa güzelliği ortaya çıkar gibi düşünceler kafamdan geçiyor. Genellikle çok dikkatli bakmıyorum. Ama benim kapıdan giren bir kişiye baktığımda neresine ne yapmam gerektiğine aşağı yukarı karar verebiliyorum. Ama buna göre değil kişinin rahatsız olduğu yere odaklanıyorum. Hatta eşim çoğu kez yüzüme bakmıyorsun diye şikâyet eder. Dikkatli baksam yine neremde kusur arıyorsun diye söylenir!     07 Nisan 2009

   Yazarın önceki yazıları
   .Yaz Başlarken
   .Hayat Sürprizleri
   .Dalgana Bak...
   .Sıla burcu tüter gözümde
   .Mağdur Erkekler
   .Yağmur
   .Gelgitlerle dolu yaşam
   .Başarı Öyküsü
   .Kadınsı Çelişkiler...
   .Adam Gibi Olmayı...
   .Tek İstediğim Huzur
   .Hep Kadınları Konuşuyoruz Ya
   .Neler Oluyor Biz Kadınlara
   .İnsana 3 şey iyi gelirmiş- İnanç, güven ve ümit
   .Mutluluk Nerde
   .Evli – Nişanlı – Sözlü –Sevgili Büyük Erkek Çocuklar
   .Olmayınca Olmuyor
   .Olay Tv
   .Yeni Yaşın Muhasebesi
   .Değişiyoruz Hızla...
   .İğne Acısı – Kağıt Kesiği
   .Ben yürürüm yane yane
   .Dinim aşktır benim senin yüzünü gördüm göreli
   .Aşk Üzerine
   .Kadın
   .Haber değeri olan kadın
   .Uyanmazsan Gelip Uyandırırlar! Ama Uyandırılma Bedelin Ağır Olur!!!
   .Hz. Mevlana: Beyni Gereksizden Arındır
   .Aldatma
   .Kıskanırım Seni Ben
   .Adı Kadın Yüreği Yangın
   .Gönülden Sohbetler
   .Mutluluğun Sırrı
   .Önce fark etmedim bana baktığını
   .Mevlana, İslam ve Dünya Barışı
   .Evlilik üzerine notlar
   .Bir Tatlı Huzur
   .Saydım
   .Bahçeşehir-İzmir-Bahçeşehir
   .Çok zaman önceydi
   .Dedikodu
   .Mevlana
   .Erkeklerin Korkuları-Kadınların Hayalleri
   .Eşekten düşeni eşekten düşmüş anlar
   .Yıllar Sonra…
   .Aşk, onun için gözpınarlarında daima akan iki damla gözyaşı saklamaktır.
   .Unut onu yüreğim
   .Eşcinsel misiniz?
   .Aldatmak..
   .Çalışmaya Çalışmak…
   .Uzun süredir yazamadım sizlere.
   .Aşk - İnanç- Ahenk
   .Zıtlığın ağırlığı..
   .Genlerimi Bozma..
   .Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi…Kanuni Sultan Süleyman
   .Sevgililer günü
   .40 Yaş
   .Bu yıl beni ne zaman yatağa düşürecek derken, olan oldu…
   .Merhaba