Kavurmalı Pirinç Pilavı

Bayramda kavurma yapmadan olmaz. Siz de benim gibi eti sade yiyemiyorsanız, biraz ağır geliyorsa kavurmayı pilavla deneyin. Yanında cacık ve salata ile muhteşem oluyor.
Kurban bayramının vazgeçilmezlerinden kavurmanın pilavla sunumu…

        1kg kuşbaşı et
    2 yemek kaşığı tereyağı
    Tuz
    Karabiber
        2 -3 damla limon suyu

Pilavı için
    2 su bardağı baldo pirinç
    Yarım su bardağı haşlanmış nohut
    1 su bardağı et suyu
    1 su bardağı su
    1 tatlı kaşığı tuz
    2 çorba kaşığı tereyağı

Etleri tencereye alın suyunu salınca 2 damla limon suyunu (limon suyu etlerin çabuk pişmesini ve lezzetli olmasını sağlıyor) ekleyin, tencerenin kapağını kapayın. Etler suyunu çekene kadar kavurun. Etin pişip pişmediğini kontrol edin. Pişmemişse biraz sıcak su ilave edin, kısık ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Etler yumuşayıp suyunu çekince 2 yemek kaşığı tereyağı tuz, karabiber ekleyip etleri bir müddet kavurun.

Pirinci yıkayıp 10-15 dakika sıcak suda bekletin. 2 su bardağı su-et suyu karışımını tencereye alıp kaynamaya bırakın. (  2 su bardağının tamamını et suyu yâda su olarak kullanabilirsiniz. Sırf et suyu biraz ağır ve yağlı oluyor.)
Kaynayan et suyu, su karışımına tuz ekleyin. Süzülmüş pirinç, nohut ve ilave edip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın. Kaynadıktan sonra altını kısıp,tereyağını ekleyip, kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.. Tencerenin ağzına kağıt havlu koyup kapağını kapatıp dinlenmeye bırakın. Servis etmeden 5 dakika önce pilavınızı yavaşça karıştırın.
Pilavı servis tabağına alın. Üzerine etleri ilave edip, servis yapın.

 

Biz kadınız-Kadın sitesi  [et-tavuk-balık yemekleri tarifleri]