Sağlık Haberleri

Konsantrasyon Bozukluğu-Unutkanlık

Op.Dr.Kavalcıoğlu Teknoloji Kabusunuz Olmasın

Dyt.Elif Bilgin-Kışın Sinsi Hastalığı Şişmanlık

Dr.Kışlaoğlu-Su Ağız Kokusunu Önlüyor

Dr-Kışlaoğlu Sağlıklı Diş Bakımı

Yaz tatiline ışıltılı giriş yapmanın sırrı beyaz dişler

Uz. Dyt. Yeşim Çelik-Tatilde Nasılsa Yüzüyorum Kilo Almam Demeyin

Kozmetik ürünler sağlığınızı tehdit etmesin

Prof.Dr.Erkan Topuz-Bilinçsiz Şeker Tüketimi Sağlığı Bozuyor

Kadın Huzur, Erkek Heyecan Arıyor

Prof.Dr.Erol Kışlaoğlu-Gögüs Küçültme Operasyonları

Fokuslu ultrason ile ağrısız gençleşme

Prof.Dr.İnanç-Ananas Suyu ile Güzelleşin

Göz Kuruluğunun Şifası Kendi Kanınızda

Çocuklarla iletişim kurmanın yolları

Astım Hastalığı ve Oruç

Yasak Olmayan Mucizemiz Yoğurt

Doç.Dr. Güler-Kalp Krizi Önlenebilir mi

Dr. Şanverdi-Ultherapy İle Yeni Yıla Genç Girin

Kış Depresyonu Kapınızda Olabilir

Yaşamın Temeli Kalbimiz

Ameliyatsız Liposuction Aldatması

Eğri burun hamileliği zorlaştırıyor

Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

Sözel Şiddet Kadının Ruh Sağlığını Etkiliyor

Yeni yıla yenilenerek girmek isteyenler için

Kurban Kesimini Çocuklara İzlettirmeyin

Op.Dr.Serdaroğlu-Doğum Sonrası Estetiği

Mobbing Nedir

Geçmişteki Acı Hatıralar Silinebilir mi

Kalça kırıkları yaşlanan nüfusun hareket özgürlüğünü engelliyor

Güneş Lekelerine Anti -Stain Yönetimi İle Elveda

Kanser Tedavisi Ve Yol Açtığı Psikiyatrik Sorunlar

Yüz Gençleştirmede Yeni Trend-Lazer Mikro Lipo Lifting

Ameliyat Olmadan da İncelebilirsiniz...

Yazın Hangi Estetikler İsteniyor

Modern Çağın Hastalığı-Diş Sıkma

Sıcak Hava Böbrek Taşı Nedeni

20 Dakikada Varislerinizden Kurtulun

Ağız Kokusu Boşanma Neden Olabilir

  

Yaşamın Temeli Kalbimiz

Kalp vücudumuza gerekli besin maddelerini ve oksijeni sağlayan kanı, dolaşım sistemimiz içinde hareket ettiren, çok dayanıklı  kas grubundan oluşan bir pompadır.Vücudumuzun en önemli yapı taşlarının başında gelen bu organımız hakkında Özel 29 Mayıs Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof.Dr.Cihangir Uyan önemli bilgiler verdi.
Anne karnında 5.5 uncu haftada atmaya başlayan ve bu dönemde anne ile kan alışverişine girip anne-bebek ilişkisini oluşturan kalbimiz, çalışmamak üzere  durduğunda da hayatımız  sonlanmış olmaktadır. Vücudun en hassas organıdır;  hislerimiz, üzüntülerimiz, korkularımız, aşklarımız hep orada toplanır. Vücudumuzun motorudur, yaşamımızın temelidir.
Böyle önemli, hassas organımıza iyi bakmamız menfaatimizedir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken ana öğelere değinmek istiyorum.
Öncelikle beslenmemizde; beyaz et ağırlıklı (balık), yemeklerde sıvı yağ kullanarak, sebze ve meyveden zengin beslenerek yaşam tarzımızı düzenlememiz gerekmektedir. Eğer düzenli yürüyüş, her gün en az 20 dk tempolu, yapıyorsak diyetimizde biraz gevşek davranabiliriz.
Kalbimizi besleyen damarlarımızı sıkıntıya sokan  başlıca etmenler; erkek cinsiyette olmamız, aileden gelen kalp damar rahatsızlıklarımız, kan yağlarımızın yüksek olması, sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyondur.
Kalp damar hastalıkları erkeklerde sıktır, kadınlarda menapoz sonrası sıklığı artmaktadır. Kadınlık hormonunun kan yağlarından kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Bu değiştiremediğimiz ana risk faktörüdür.
Annemizde babamızda, birinci derece akrabalarımızda kalp damar hastalığı varsa,  genlerle çocuklara geçmektedir. Bu da değiştiremediğimiz ana risk faktörüdür.
Kan yağlarının (kötü kolesterol ve trigliserid) yüksek olması, kalp damarlarını bozmaktadır. Damarların içinde oluşan kireç plaklarına oturtarak, kalp damarlarımızın daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu plakların oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu değiştirebileceğimiz ana   risk faktörüdür. Diyetimize dikkat ederek, düzenli egzersiz yaparak kan yağlarımızı kontrol atında tutabiliriz. Eğer kalp damarlarımızda bozukluk başlamış, darlık oluşmuşsa koleterol düşürücü ilaçları kullanmamız gereklidir.
Vücudumuza hiçbir yararı olmayan sigara; damarlarımızın yapısını bozmakta, nikotine bağlı oluşan kasılma (spazm) ile damardaki mevcut darlığı artırarak damarımızın tıkanması, kalp krizi ve ölüme neden olmaktadır. Bu değiştirebileceğimiz ana  risk faktörüdür. Yaşamımızın temeli olan kalbimizi ve yaşamımızı kaybetmek istemiyorsak sigarayı içmemeliyiz.
Şeker hastalığı vücudumuzda bütün damarları etkilediği gibi kalp damarlarımızı da bozmaktadır. Şeker hastalığı olanlarda sinir kökü harabiyetinden dolayı ağrı eşiği yükselmiştir. Bu kişiler,  kalp  damar bozukluğuna bağlı oluşan göğüs ağrılarını hissetmeyebilirler. Sessiz sedasız kalp krizi geçirip, ani ölümle yaşamları sonlanabilir. Bu değiştirebileceğimiz ana risk faktörüdür. Şeker hastalarımız ilaçlarını düzenli kullanarak, kan şekerlerini normal sınırlarda tutmalıdırlar. Kalp damar hastalığı bunlarda sinsi seyrettiği için, şeker hastalığı olanlara koroner anjiyografi yapmak gereklidir.
Kan basıncımızın yüksek seyretmesi; kalbimizi ve kalp damarlarımızı bozmaktadır. Çocukluk döneminden az tuzlu yemeye alışmamız kalbimizin performansı ve ömrü açısından önemlidir. Dikkat edilmediğinde, ileri yaşlarda yüksek tansiyon hastası olma riskimizi artırmaktadır. Bu da değiştirebileceğimiz ana risk faktörüdür. Günlük aldığımız tuz oranına dikkat eder, tansiyon ilaçlarımızı yaşam boyu düzenli kullanırsak, kalp yetersizliği, kalp krizi, beyin kanaması, felç riskimiz oldukça azalacaktır.
Yaşamımızın temeli organlarından olan kalbimizi korumak ana hedefimiz olmalıdır.  Sağlıklı kalpler dilerim.

 

Biz kadınız-Kadın sitesi  [Sağlık-Prof. Dr. Kemal Arıkan-Dr.Sinan Tanyolaç ]